Městský dům kultury Karviná, příspěvková organizace

Menu

Zpět

Kalendář událostí

Marta Wierzgoń a Collegium Canticorum

Datum akce: neděle, 25. 9. 2022
Čas akce: 16:00 hod.
Místo konání: kostel Povýšení sv. Kříže
Předprodej: od 4. 8. 2022, od 15:00 hodin v pokladně MěDK Karviná a od 16:00 hodin on-line
Vstupné: 300 Kč
Další informace: Jednotlivé koncerty budou probíhat vždy v neděle, 11. 9. 2022, 18. 9. 2022, 25. 9. 2022. Předprodej vstupenek na pokladnách a online rezervace končí v 18:00 hodin vždy ve čtvrtek před nedělním koncertem. Vstupenky bude poté možno zakoupit půl hodiny před začátkem koncertu v kostele Povýšení sv. Kříže.
Kontakt:
Přílohy:

plakát

program

18. ročník festivalu varhanní hudby na královském nástroji v duchovním prostředí se uskuteční v září 2022 (neděle 11., 18. a 25. 9.).

Koncerty začínají vždy v 16:00 hodin.

Účinkuje: Marta Wierzgoń - varhany,  sbor Collegium Canticorum - zpěv

Diriguje: Anna Szawińska-Kołowská

Marta Wierzgoń - varhanice, propagátorka varhanní hudby, pedagog. Studovala na konzervatoři v Ostravě varhany ve třídě prof. Vladimíra Svatoše a klavír ve třídě prof. Marty Toader. Ve studiu pokračovala na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě ve třídě prof. Jána Vladimíra Michalka. Studia doplnila na mistrovském varhanickém kursu F. Peeterse v belgickém Mechelen. Vyučuje hře na varhany, mnoho z jejich žáků si hudbu zvolilo jako životní povolání. Z její iniciativy byl v Karviné v roce 2005 založen mezinárodní festival varhanní hudby „Karvinské varhany“, jehož je duchovním tvůrcem, dramaturgyní a podílí se na jeho organizaci. Od studií aktivně koncertuje, připravila a zrealizovala řadu sólových i komorních projektů, které prezentovala v Česku i v zahraničí. Vystupovala na festivalech a koncertech v Polsku, Slovensku, Itálii, Německu, Rakousku, Švýcarsku, Belgii, Rusku. Spolupracuje se sólisty, sbory a orchestry, podílela se na realizaci několika nahrávek. V dramaturgii koncertů ráda prezentuje souznění královského nástroje s jinými nástroji či lidským hlasem a stále vyhledává nové a neobvyklé kombinace. Hudba je pro ni dar radosti, dar, který s radostí předává dál.

Polský smíšený sbor Collegium Canticorum patří k nejznámějším uměleckým tělesům Těšínského Slezska. Zpěváci sboru jsou občané České republiky hlásící se k polské národnosti. Na zkoušky sboru, které se konají jednou týdně v Českém Těšíně, se sjíždějí z dvaceti okolních měst a obcí. Sbor vznikl v r. 1986 a od roku 2009 působí pod uměleckým vedením Anny Szawińské – Kołowské, doktorky umění Slezské univerzity v Katovicích. Sbor nabízí pestrý repertoár, zahrnující klasická i současná díla několika hudebních období a stylů. Vystupuje na celém území Těšínska a často reprezentuje svůj region, mnohdy i celou republiku, na mezinárodní úrovni. Zúčastnil se mimo jiné světových festivalů v Polsku, Maďarsku, Velké Británii, Řecku, Švýcarsku, Slovensku a Itálii. Ke svým nejhodnotnějším úspěchům posledních let sbor řadí: 1. místo z celostátní soutěže polských sborů „Legnica Cantat“ v Legnici (2002), hodnocení trés bien z mezinárodním hudebním festivalu v Montreux (2005), vítězství ve své kategorii na Mezinárodním festivalu A. Brucknera v Linzi (2007), zlaté pásmo a cenu pro dirigentku z festivalu „Pražské Vánoce“ (2009), 3. místo z mezinárodního festivalu „Cracovia Cantans“ v Krakově (2011), stříbrný diplom v Celopolské soutěži pašijové hudby v Bydgoszczy (2011), 1. místo ze soutěže "Tyskie Wieczory Kolędowe" (2015), zlatá a stříbrná medaile z festivalu "Svátky Písní" v Olomouci (2015).

Anna Szawińska-Kołowska studovala sólový zpěv a následně ukončila magisterské studium v oboru dirigování na univerzitě v Katovicích a doktorské studium na univerzitě v Olsztynie. Nyní působí jako pedagog na Slezské univerzitě v Katovicích. Aktivně koncertuje jako sólistka, sborová zpěvačka a dirigentka. Vedla sbor Slezské univerzity v Katovicích, nyní vede sbor Modus Vivendi Cameralis z Katovic a Collegium Canticorum z Českého Těšína. Se sbory získala řadu ocenění v Polsku i v zahraničí - Festa Musicale /Česko/, Montreux Choral Festival /Švýcarsko/, Grand Prix World Choir Festival /Rusko, Thajsko/, Busan Choral Festival and Competition /Korea/, Internacional Choral Festival /Filipíny/, Ohrid Choir Festival /Macedonie/. Za svou uměleckou činnost byla několikrát oceněna, je držitelkou Zlatého řádu rektora Slezské univerzity a stříbrného a zlatého řádu Asociace polských sborů a orchestrů. Je tajemníkem Mezinárodního festivalu sborové hudby prof. Józefa Świdra w Cieszynie a uměleckou ředitelkou festivalu „O Salutaris Hostia“ v Katovicích. Na mezinárodním festivalu „Pražské Vánoce“ byla oceněna jako nejlepší dirigentka.