Městský dům kultury Karviná, příspěvková organizace

Menu

Zpět

Kalendář událostí

Karel Plíhal - recitál

Datum akce: pondělí 24. 10. 2022
Čas akce: 19:00 hod
Místo konání: velký sál MěDK
Předprodej: od 25. 8. 2022, od 15:00 hodin v pokladně MěDK Karviná a od 16:00 hodin on-line
Vstupné: 335 Kč; 315 Kč
Další informace:
Kontakt:
Přílohy:

plakát

Účinkuje: Karel Plíhal a Petr Fiala - doprovodný kytarista.

Koncert není vhodný pro děti do 12 let.

Letos to je 40 let, co se předvádí divákům coby písničkář, proto budou součástí programu hlavně písničky, které za ta léta u jeho příznivců tak nějak zdomácněly. Program je proložený básničkami, které neustále přibývají.

Karel Plíhal je český kytarista, zpěvák, skladatel, textař, básník, hudební režisér a aranžér.

Vystudoval Střední průmyslovou školu strojnickou v Olomouci, poté pracoval jako konstruktér, topič v olomouckém divadle a nakonec se stal písničkářem, ačkoli nemá hudební vzdělání. Na kytaru hraje od patnácti let. Nejprve hrál v olomouckých undergroundových country-swingových kapelách HučkaFalešní hráči a Plíharmonyje. První sólové vystoupení měl v roce 1982. Mezi léty 1985 a 1993 spolupracoval s Emilem Pospíšilem a v letech 1995–1999 ho doprovázel Petr Freund. Karel Plíhal je čtyřnásobný držitel ceny soutěžního hudebního festivalu Porta.

Složil hudbu k řadě inscenací Moravského divadla Olomouc, mimo jiné k inscenacím ZlatovláskaSluha dvou pánůLáska dona Perlimplína a vášnivost BelisinaManon LescautCyrano de BergeracZimní pohádkaO umučení a slavném vzkříšení Pána a Spasitele našeho Ježíše KristaGiroflé-Giroflá. Zhudebnil některé Kainarovy básně, režíroval nahrávání alb, např. Jarka Nohavici, Petra Fialy, bratří Ebenů či Bokomary.

V roce 2006 vydal výběr svých básní Jako cool v plotě doprovozených ilustracemi humoristy a karikaturisty Miroslava Bartáka. Za své album Vzduchoprázdniny, které vyšlo v roce 2012, získal Cenu Anděl v kategorii Folk & Country.

Po zdravotní přestávce, způsobené fokální dystonií, která mu zabraňovala ve hře na kytaru, jej začal v roce 2018 na koncertech doprovázet vynikající kytarista Petr Fiala. Sám začal místo na kytaru hrát na mandolu.