Městský dům kultury Karviná, příspěvková organizace

Menu

Zpět

Kalendář událostí

Marie Esslová a Kateřina Falcníková

Datum akce: neděle, 18. 9. 2022
Čas akce: 16:00 hod.
Místo konání: kostel Povýšení sv. Kříže
Předprodej: od 4. 8. 2022, od 15:00 hodin v pokladně MěDK Karviná a od 16:00 hodin on-line
Vstupné: 200 Kč
Další informace: Jednotlivé koncerty budou probíhat vždy v neděle, 11. 9. 2022, 18. 9. 2022, 25. 9. 2022. Předprodej vstupenek na pokladnách a online rezervace končí v 18:00 hodin vždy ve čtvrtek před nedělním koncertem. Vstupenky bude poté možno zakoupit půl hodiny před začátkem koncertu v kostele Povýšení sv. Kříže.
Kontakt:
Přílohy:

plakát

program

18. ročník festivalu varhanní hudby na královském nástroji v duchovním prostředí se uskuteční v září 2022 (neděle 11., 18. a 25. 9.).

Koncerty začínají vždy v 16:00 hodin.

Účinkuje: Marie Esslová - varhany,  Kateřina Falcníková - zpěv

Marie Esslová vystudovala obor varhany u Mgr. Svobodové a klavír u Mgr. Suleymanové na konzervatoři v Českých Budějovicích, bakalářské a magisterské studium na Akademii múzických umění v Praze, obor varhany u prof. Jaroslava Tůmy. Dále absolvovala postgraduální studium, Konzertexamen, na Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst ve Stuttgartu, varhany u prof. Jürgena Essla, 2. hlavní obor cembalo u prof. Jörga Halubka. Získala první cenu na mezinárodní varhanní soutěži: Joseph-Gabler Orgelwettbewerb 2012. Další první cenu obdržela na improvizační soutěži Lions Club Musik-Wettbewerb 2014 ve Stuttgartu. Na mezinárodní soutěži Pražské jaro získala čestné uznání. Dále zvítězila v soutěži Nadace Bohuslava Martinů v roce 2016 v oboru hra na cembalo. Aktivně se zúčastnila mnoha interpretačních kurzů. Zabývá se koncertní činností v Čechách, Německu, Itálii, Španělsku a Francii. Improvizuje k filmům. Spolupracuje s FOK orchestrem a s orchestrem BERG, Concertem Köln a SWR2 orchestrem. Dva roky působila jako varhanice ve čtyřech chrámech Stuttgartu a poté na Svaté Hoře. Pět let se věnovala zpěvu gregoriánského chorálu. Opakovaně byla porotkyní na mezinárodní varhanní soutěži v německém Ochsenhausenu. Vyučovala cembalo na Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst in Stuttgart v rámci tutoria. V současné době učí na konzervatoři v Českých Budějovicích obor varhany,  improvizaci a věnuje se koncertní činnosti v Česku i v zahraničí.

Kateřina Falcníková pochází z Dubna u Příbrami. Absolvovala studia v oboru cestovního ruchu, dále pokračovala na konzervatoři v Českých Budějovicích studiem sólového zpěvu. Pravidelně se účastnila mezinárodních letních kurzů ve třídách H. Franke, I. Wilke, R. Huga a P. Holden. Spolupracuje externě s Jihočeským divadlem, dále s Jihočeskou komorní filharmonií pod taktovkou J. Talicha, V. Spurného, J. Bokuna aj. (mimo jiné premiéra oratoria R. Rejška Maria – Vykoupená země, Ch. Mauleverera Environmentální symfonie: One home, M. Kocába Memento Mei ad.). Vystupuje též se soubory Hofmusici, Colegium Xaverium, Pražští pěvci, Vox Novus aj. Pravidelně koncertuje v Česku i zahraničí (Německo, Holandsko, Rakousko, Itálie, Francie, Řecko, Makedonie) a spolupracuje též na provádění liturgické i koncertní hudby ve svatohorské bazilice i s příbramskými pěveckými sbory. Jako pedagožka sólového zpěvu a sbormistryně vyučuje na konzervatoři a ZUŠ v Českých Budějovicích.